Tervezés nélkül elképzelhetetlen a szervezet működése. A tervezés egy vezetési funkció, tervek készítése; a szervezeti célok, intézkedések és a célhoz vezető utak jövőre irányuló meghatározása. Általános célja a vállalat létrehozásának előkészítése, már működő vállalat esetén pedig a szervezet céljai és lehetőségei közötti összhang megteremtése, cselekvési alternatívák kidolgozása és ezek közül a legkedvezőbb kiválasztása. A tervezés felvázolja az egyes elképzelések jövedelmezőségét, ezáltal eredményesebben tud működni, nőhet a vállalat nyeresége. A tervezés lényege, hogy segítségével a szervezet a környezeti változásokra megfelelően tudjon reagálni.
A hatékony tervezés akadályai:
- a környezet olyan gyorsan változik, hogy azt előre nem lehet kiszámítani
- az emberek nem szeretik a változásokat, viszont a tervezés mindig változásokat von maga után
- jogszabályok, állami rendelkezések, szerződések, szűkös erőforrások
- ha a célok hibásak, vagy nem megfelelően meghatározottak
- idő- vagy pénzhiány
A korlátok leküzdése:
- reális, megvalósítható célok megfogalmazása, ezek között összhang teremtése
- a vállalaton belüli kommunikációs rendszer megfelelő kiépítése és hatékony működése
- a beosztottak bevonása az őket érintő legfontosabb kérdésekbe, döntésekbe
Típusai az időtáv alapján:
- operatív terv: rövidtávra, általában 1 éven belüli időtartamra tervezik. Ennek keretében a napi szintű működésre vonatkozóan dolgoznak ki terveket, cselekvési programokat. Ide kell sorolni a gyorsan bekövetkező eseményeket.
- taktikai terv: középtávú, 1-3 éves időtartammal. A stratégiai terv konkretizálása. Kidolgozzák a szervezet részcéljait, és ezek eléréséhez szükséges erőforrásokat.
- stratégiai terv: hosszú távú tervezés, 3 évtől hosszabb időtartam ölel fel. Ebben jelenik meg a szervezet lehetőségeinek felismerése és ezek megvalósításához szükséges cselekvési program kidolgozása.
Tervezés folyamata:
1. Helyzetfeltárás, -értékelés: információgyűjtés a vállalat kiinduló helyzetéről, majd ezek rendszerezése, elemzése, értékelése. Módszere a SWOT-analízis. Ebben meghatározzák a szervezet erősségeit (meglevő erőforrások), gyengeségeit (kedvezőtlen belső lehetőségek), lehetőségeit (kedvező környezeti feltételek) és veszélyeit (kedvezőtlen környezeti hatások).
2. Probléma feltárása és elemzése: feltárjuk a vélt vagy valós problémákat, és súlyuk szerint rangsoroljuk azokat, s az okokat is megkeressük.
3. Célok meghatározása: a problémákat megpróbáljuk célokká alakítani.
4. Tevékenységsor megtervezése: először a tevékenységekhez hozzárendeljük a szükséges erőforrásokat, majd kialakítjuk a feladatokat, feladatköröket, s a hozzá kapcsolódó felelősség mértékét, s mindez az időbeli ütemezéssel lesz teljes.
Int. komm. tétel 17.